Egyik korábbi blogbejegyzésem a billentyű-kombinációkról szólt. Óriási volt a cikk sikere, most is naponta tucatnyian nyitják meg (az archívumból, vagy itt lehet elérni).
Kimaradt azonban néhány viszonylag fontos, a hordozható számítógépeknél használatos és a képernyő tartalmának lelopására szolgáló billentyű-kombináció abból a cikkből, amit most szeretnék pótolni.
Kimaradt azonban néhány viszonylag fontos, a hordozható számítógépeknél használatos és a képernyő tartalmának lelopására szolgáló billentyű-kombináció abból a cikkből, amit most szeretnék pótolni.
Hordozható gépek billentyűkombinációi
A hordozható gépek sajátossága, hogy képernyőjük is van, továbbá saját hangrendszer van beléjük építve. Ebből következően szükségesek a következő funkciók is:
- hangszóró némítása,
- a hangerő növelése és csökkentése,
- fényerő esetében is ugyanezek.
A legtöbb hordozható gépen touchpad (tapi pad) szolgál mutatóeszközként. Amikor a billentyűzeten gépelünk, néha előfordul, hogy véletlenül hozzáérünk a touchpad felületéhez, és a kurzor egészen máshová kerül. Pontosan ezért általában a touchpad is kikapcsolható arra az esetre, ha külső mutatóeszközt, például egeret csatlakoztatunk a gépünkre.
A touchpad, amit néha le kell tiltani |
A legutóbbi "Csatlakozás WIFI hálózatra" című cikkben eset szó a WIFI antenna ki- és bekapcsolási lehetőségéről, amit szintén egy billentyűkombinációval lehet megoldani.
A hordozható gépeken többnyire a CD/DVD lejátszó kezelésére (lejátszás indítása, szünet, előző, illetve következő track) is elhelyeznek egy-egy gombot.
Mindezeken kívül arra is szükség lehet, hogy ha a gépre külső képernyőt is csatlakoztatunk, akkor csak azon jelenjen meg a gépünk képe (vagy fordítva, bár van csatlakoztatott külső képernyő, ennek ellenére azon nem szeretnénk a gépünk képét megjeleníteni).
Összefoglalva felsorolásszerűen azok a funkciók, melyeket egy-egy funkcióbillentyű és az Fn gomb együttes lenyomásával lehet elérni:
- hangszóró némítás,
- hangerő növelés,
- hangerő csökkentés,
- fényerő növelés,
- fényerő csökkentés,
- touchhpad ki- és bekapcsolás,
- WIFI antenna ki- és bekapcsolása,
- CD/DVD indítás és szünet,
- saját és külső képernyő közötti váltás.
Általában az összes eljárást a funkcióbillentyűzetről lehet elérni, mégpedig együtt lenyomva azt a már említett Fn gombbal, melyet a billentyűzet bal alsó sarka közelében fogunk megtalálni.
Az Fn gomb |
Az egyes eljárásokat jól felismerhető szimbólumokkal, többnyire színesben szokták jelezni a funkció gombokon.
A jól felismerhető szimbólumok |
Egy fontos billentyű: Print Screen
Nem beszéltem még sohasem a Print Screen billentyűről, amit a felső sorban találunk. Néha csak PrtSc, vagy valami hasonló van ráírva.
A Print Screen és pár további gomb |
Mire jó ez a gomb? Nos, a segítségével a képernyő pillanatnyi tartalma kimásolásra kerül a vágólapra, ahonnét azután egy képek kezelésére (vagy arra is) használható programba a Ctrl + V billentyűkombinációval majd beilleszthető lesz. Így lehetséges egy dokumentumba bármiről szemléltető ábrát elhelyezni.
Ha nem az egész képernyőt szeretnénk a vágólapra másolni, hanem csak egy ablakot, akkor azt is megtehetjük. Ehhez az Alt + Print Screen kombinációt kell megnyomnunk.
További, nem ismertetett gombok
Tudom, hogy még mindig kimaradt néhány billentyű, de azokat tényleg nem fogjuk használni.
Ha tetszett, ne felejtsed el a cikket megosztani! A felső Facebook lájk és megosztás a PC Suli Facebook oldalára vonatkozik, ez pedig a cikkre.
Ha a jobb oldalon fent lévő reklám olyasmiről szól, ami érdekel, kérlek nyissad meg. Ez Neked semmibe nem fog kerülni, a PC Sulit viszont - tényleg csak pár forinttal - támogatja. Előre is köszönöm!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése