Nagyon gyakran kell különféle fájlokat PDF-be konvertálni, mert sokszor ilyen formátumot várnak el tőlünk:
- pályázati anyagokat minden esetben PDF-ben kell, no és általában 3 db kinyomtatott példányban beadni,
- a számomra kevéssé szimpatikus "Rózsika Néni" féle pedagógus életpályamodellben is PDF-ben kell a portfólió anyagait feltölteni,
- szakdolgozatokat is kinyomtatva, és PDF-ben kell beadni,
- stb.
Természetesen - mint szinte mindent a számítástechnikában - ezt a problémát több módszerrel is meg lehet oldani. Én szokásom szerint egy olyan módszert szeretnék bemutatni, ami minden operációs-rendszer és minden dokumentumtípus esetén használható. Mindenek előtt azonban a PDF fájlformátumról.
Mi a PDF?
A Wikipedia a forrása a következő deffiníciónak:
"A PDF (Portable Document Format) az Adobe Systems által kifejlesztett, dokumentumok tárolására alkalmas fájlformátum. A PDF alkalmas szöveget, ábrát és képeket tartalmazó dokumentum leírására eszköz és felbontás független formában. A dokumentum lehet egyoldalas, és több ezer oldalas is, egyszerű vagy összetett: sokféle betűtípussal, ábrával, színnel és képpel, továbbá tartalmazhat interaktív beviteli mezőket, nyomógombokat stb, lehetőséget teremtve arra, hogy üres űrlapokat hozzunk létre, amit a felhasználók később elektronikus formában is ki tudnak tölteni."Sajnos tapasztalatom szerint ez az űrlap dolog a hivatalos szervezetek által közzétett dokumentumok esetében már nem igazán szokott összejönni, mert ahhoz bizony komolyabb ismeretekre lenne szükség...
Egy remek kis szoftver: PDFCreator
A PDF előállítására a legjobb megoldás szerintem az, hogyha gépünkre telepítjük a PDFCreator nevű szoftvert. Ez a program minden célra teljesen ingyenesen használható (úgynevezett "freeware"). A bejegyzés írásakor a legfrissebb verzió, az 1.7.3 innét tölthető le. Ha a link már nem működne, a Google kulcsszavas keresőjébe gépeljük be a program nevét, a verziót és a letöltés kulcsszavakat, majd válasszunk egy másik forráshelyet.
A program telepítése
A programot telepíteni kell, melynek során néhány egyszerű kérdésre kell válaszolni. Az ábrákon az 1.7.3 verzió telepítésének lépései láthatóak:
- indítsuk el a telepítőt,
- nyomjuk meg a "Futtatás" gombot,
- bármi állítása nélkül "OK",
- most hasonlóan csak "Tovább",
- fogadjuk el a feltételeket, majd "Tovább",
- most csak "Tovább",
- végül "Telepítés".
A program használata, konvertálás PDF-be
Ha telepítettük a PDFCreator programot a számítógépünkre, akkor amennyiben egy fájlt PDF-be akarunk konvertálni, a következő lépéseket tegyük:
- nyissuk meg a dokumentumot egy olyan programban, amiből ki is lehetne nyomtatni. Például Word, Excel, PowerPoint, stb. Ehhez csak duplát kell kattintani a fájlon, és kész is vagyunk. Ha képről van szó, akkor indítsuk a helyi menüjét az egér jobb gombjával, majd a "Társítás" elemből válasszuk a megfelelő programot, mint például Paint;
- nyomjuk meg a Ctrl + P billentyűkombinációt a nyomtatás elindításához;
- az elérhető nyomtatók közül válasszuk ki a PDFCreatort;
- nyomjuk meg a "Nyomtatás" gombot;
- a megjelenő ablakban nyomjuk meg a "Mentés" gombot;
- adjuk meg a mentés helyét, esetleg a fájlnevet, majd nyomjuk meg a "Mentés" gombot;
- a következőkben teljesen automatikusan meg fog jelenni a PDF megjelenítő programban a kész PDF.
Egy későbbi alkalommal megtárgyaljuk a PDF megjelenítő programokat is.
Ha tetszett, ne felejtsed el a cikket megosztani! A felső Facebook lájk és megosztás a PC Suli Facebook oldalára vonatkozik, ez pedig a cikkre.
Ha a jobb oldalon fent lévő reklám olyasmiről szól, ami érdekel, kérlek nyissad meg. Ez Neked semmibe nem fog kerülni, a PC Sulit viszont - tényleg csak pár forinttal - támogatja. Előre is köszönöm!
Ha a jobb oldalon fent lévő reklám olyasmiről szól, ami érdekel, kérlek nyissad meg. Ez Neked semmibe nem fog kerülni, a PC Sulit viszont - tényleg csak pár forinttal - támogatja. Előre is köszönöm!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése